Vyučujeme: Projekt "Dovolená v Národním parku"

Často se v rámci vyučování setkáváme s tím, že bychom jaksi rádi zkusili kromě znalostí podpořit u dětí i jejich kompetence - schopnosti, dovednosti... Ale ne vždy má člověk zrovna nápad, jak to naroubovat efektivně na určité učivo. A jak to vlastně udělat, aby si z toho děti fakt něco odnesly? Nějaké uvědomění, něco překvapivého, co se jim zaryje do hlavy a pomůže jim s běžným fungováním v životě? Tak je zkuste poslat na dovolenou!


V rámci ochrany přírody se typicky dostaneme k problematice chráněných území a ne zrovna vždycky (většinou...) máme možnost vyběhnout ze školy a na nějaké se hned podívat. Pokud máte však po ruce dostatek dětí s telefonem a školní wifi, můžeme vyrazit. 


Vzdělávací cíl hodiny: žák uvede příklady organismů v určitém prostředí, rozlišuje a uvede typy ekosystémů (výstup Základů ekologie, RVP ZV), žák uvede příklady chráněných území doma i ve světě, žák umí určit geografickou polohu zvoleného územního celku, žák využívá digitální technologie k řešení praktických problémů + procvičování kompetence k řešení problémů (případně sociální, pokud dělá úlohu s kolegou...), digitální gramotnosti (pokud si pomůžete technologiemi) nebo čtenářské gramotnosti (pokud si pomůžete tištěnými materiály)

Učivo: obor Člověk a příroda - Základy ekologie - ochrana přírody a životního prostředí: chráněná území + mezipředmětové vztahy se zeměpisem 

Příprava: pokud máte ve škole funkční wifi a děti mají alespoň do dvojice jeden chytrý telefon, nebo si můžete na jednu hodinu rezervovat PC učebnu, máte vše potřebné - už vám chybí jen každému nebo do dvojice přinést papír na psaní, pokud nemáte technické možnosti, úlohu bude třeba dost modifikovat - musíte zadat cílovou destinaci a dětem vytisknout nebo najít hodně materiálů (jízdní řády, texty o místě, turistické příručky a průvodce, zeměpisné encyklopedie...) 

Postup: žáky seznamte se situací - každý jste určitě někdy chtěli se někam podívat na nějaké zajímavé a pěkné místo (doma nebo v zahraničí, to je jedno), no a často jsou to místa, která jsou také přírodně zajímavá... bílé pláže, savany plné zeber, tropické lesy, pusté ostrovy, vysoké hory. Taková místa jsou také často nějak chráněná, právě proto, že v nich žijí vzácná zvířata, rostou vzácné rostliny nebo jsou tam zcela neopakovatelné geologické útvary. 

Na pět minut se teď zamyslete/vyhledejte - a určete si jeden národní park (u nás nebo ve světě), kam by vás lákalo se podívat. Možná jste chtěli do Serengeti na žirafy, do Krkonoš na Sněžku, do Grand Canyonu, na bizony do Yellowstone, do Jotunheimu na polární záři, do Dolomit horolezit, na Plitvická jezera do Chorvatska, do Japonska na Mount Fuji nebo na Hawaii na pláž a na sopky... (dejte dětem nějaký výběr, aby měly od čeho se odpíchnout - vhodné je použít heslo "best national parks in the world" nebo "nejkrásnější národní parky světa" do Google vyhledávače).

Až se děti po pár minutách zorientují a většina si něco vybere, zadejte úkoly:

  • 1/ Popište stručně vámi vybraný park: kde se nachází (popř. kdy vzniknul) a čím je přírodně zajímavý. (Jaké jsou tam zajímavé biotopy? Jsou tam nějaká vzácná zvířata, rostliny, geologické útvary? Proč je vlastně dané místo chráněné?)
  • 2/ Na co se v parku budete chtít podívat? (Památky, výhledy, zvířata, kytky... jezera, řeky, gejzíry.) a co tam budete během výletu dělat? (Stačí stručně.)
  • 3/ Naplánujte si cestu na dané místo a spočítejte si, kolik vás to bude ZHRUBA stát peněz:
    • jak dlouho tam ca budu? (týden, 14 dní, jeden víkend?)
    • cesta - jak a za kolik? (půjdu pěšky, pojedu vlastním autem, vlakem, spolujízdou, letecky...)
    • jídlo - jaké, jak a (pouze) přibližně za kolik? (budu jíst v restauraci, zaplatím si jídlo v hotelu, budu si sám vařit?)
    • ubytování - kde a za kolik? (v kempu, v hotelu, pod širákem, spím v autě...)

Děti veďte k přiměřené realističnosti plánu - cenově úsporný a započítané všechny hlavní výdaje. Cílem není přesný výpočet výdajů, ale rozumný odhad! Podporujte šikovná, praktická řešení a kreativitu (moje děti vymyslely, že na Šumavě bydlí teta, takže ušetří, protože budou bydlet u ní, nebo si zájezd můžou koupit s cestovkou a tím jim odpadne hledání letenky a hotelu).

Tip: Úkol je dobré nechat pouze na jednu hodinu, pokud máte děti, které jsou velmi praktické a rádi řeší vaše úkoly tak, aby je měli rychle hotové. Naopak ty děti, které se ve věcech moc šťourají tím donutíte trochu zrychlit. Ale pokud chcete projekt udělat opravdu pořádně, sestavit z něj třeba hezké plakáty, které budete moct vystavit na nástěnku, určitě si vyhraďte dvouhodinovku. 




Výsledkem úkolu není perfektní protokol se všemi detaily a precizně vypočteným rozpočtem dovolené. Děti by však měly zvládnout něco rozumného navrhnout ke každé části úkolu. Kontrolujte jejich postup a ukazujte na zásadní nesrovnalosti a pomáhejte jim je opravit (aha, ty tam budeš 14 dní, ale máš hotel koupený na týden? aha, jedeš autem - a počítáš nějaké peníze na benzín? budeš spát ve stanu - máš nějaký, kolik stojí jeho koupě? ... ano, můžeš tam jet s cestovkou, ale máš v tom zájezdu jídlo?).

Hlavní je však dát dětem možnost objevit, jak fungují lecjaké praktické aspekty života a jak řešit různé situace. Jak jet na Hawaii, i když nejsem milionář? Jak sehnat levné letenky? Kde se vůbec hledají letenky? Že třeba ne ke všem letenkám máš zaplacený kufr... Jaký způsob dopravy je rychlý i levný? Jak moc ušetřím, když nebudu každý den zevlit v restauraci? Kolik stojí benzín? 

Po jedné hodině tohodle úkolu bude mnoho dětí velmi překvapeno rozličnými praktickými zjištěními. Takovými, které jejich rodiče musí běžně řešit. Děti jsou před nimi zatím chráněny, jenže tím taky nemají možnost si je vyzkoušet a připravit se na ně- a cestovat jistě někdy budou. Tenhle úkol je tak do jisté míry mnohem zajímavější, než jen "nalepte na čtvrtku obrázky a texty o vybraném národním parku".

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vzdělávací: Proč špatně spím, když večer čumím do počítače?

Vzdělávací: Kde se bere energie a proč musíme jíst?

Vyučujeme: vlastnosti živých soustav / organismů