Vyučujeme: Znaky savců

Je velryba ryba? To je otázka, na kterou najdeme na wikipedii odpověď velmi rychle. Ale každý žák by neměl být jenom dobrý "internetový vyhledávač", ale také by měl umět informaci vysvětlit a argumentovat. Zkusme to snadno a rychle procvičit a ještě stihneme jako bonus probrat spoustu základního učiva! Takže - proč je velryby ryba? 

Vzdělávací cíl hodiny: podpoření čtenářské gramotnosti a posílení kompetencí k učení a řešení problémů (práce s informací, samostatné řešení problémů), žáci na základě informací o znacích organismů tyto organismy porovnají a odvodí jejich příslušnost k vyšší taxonomické jednotce. (Očekávané rozšíření: žáci popíší charakteristické vlastnosti taxonomických skupin a aplikují je při rozlišování organismů.)    
Úloha obsahuje: seznámení se se znaky savců, procvičení a zopakování znaků ryb, porovnání těchto dvou skupin a to vše na příkladu vybraného živočicha.

Příprava: Žákům vytiskněte pracovní list s textem - je třeba, aby měli možnost do něj psát. Vhodné je každému dát vlastní list, případně je možná práce ve dvojicích, ale každý žák by si poté měl do sešitu nakreslit závěrečnou tabulku, která mu bude sloužit jako zápisky. Pokud bude mít každý žák jednu kopii, jen si ji založí nebo vlepí do sešitu odstřiženou tabulku.

Postup: 
a/ uveďte žáky do problému "Je velryba savec nebo ryba?" - můžete využít krátké video, obrázky... říct žákům, že sice víme, že je savec, ale vypadá na první pohled jako ryba, jejich úkolem tedy bude zjistit, proč ryba není, když tak vypadá = jaké znaky tedy odlišují ryby od savců
b/ začnete tím, že si na tabuli naznačíte podobu tabulky v pracovním listu, nadepište si však pouze sloupeček "znaky ryb", zbylé nechte prázdné a položte žákům otázku, jaké znaky si pamatují nebo představí jako typicky rybí - nápady zapište do sloupce, vyřaďte nesmysly, ale body společné rybám i savcům ponechte (například ryby mají vždy ploutve apod.)
c/ nechte žáky v klidu přečíst pracovní list a zpracovat text - podtrhat si dvěma barvami vše, co považují za znak savců nebo ryb, žáci by měli být motivováni vycházet ze svých vlastních nápadů, které jsou sepsané na tabuli, mezitím procházejte bedlivě třídu, zda všichni pracují a chápou zadání...
d/ závěrečnou tabulku můžete buď vyplnit společně v rámci diskuze nad vybarveným textem, nebo nechat žáky ji nejprve zpracovat samostatně (s konzultací po dvojicích nebo čtyřcích, motivujte je ke vzájemné diskuzi nad odpověďmi)
e/ na závěr shrňte zjištění - tabulku na tabuli spolu s žáky postupně doplňujte dál - analyzujte, které znaky původně přiřazené jen rybám se dle textu vyskytují i u savců (například ploutve), poté vytkněte a zopakujte ty znaky, které jsou opravdu výhradně specifické jen pro ryby a jen pro savce 
f/ krátce se ujistěte, že všichni žáci mají tabulku vyplněnou (zadejte jim, jak ji si mají uložit/zachovat)

Bonus tip: 
01/ tabulku můžete nechat děti opsat a pracovní listy můžete vybrat (i třeba jen od dobrovolníků) - za poctivou práci dostanou děti malou jedničku... vy budete mít klasifikaci a děti odměnu za práci a nějakou tu vnější motivaci
02/ další hodinu dejte na úvod opakovací krátký kvíz/testík - můžete děti nechat vypsat (jaké znaky mají savci?) nebo přiřadit znaky k jednotlivým skupinám (ryby vs savci), opět ohodnoťte (ano, i známkami pokud provádíte běžnou klasifikaci) 


Pracovní list: 

Plejtvák obrovský

Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus), v jiných jazycích známý jako modrá velryba (anglicky blue whale), je mořský savec z řádu kytovců. Jde o největšího současného žijícího živočicha. Dorůstá maximální délky asi 30,5 až 33,6 metru a váží až kolem 190 tun. Jen jeho jazyk váží cca 4 tuny, tedy prakticky tolik jako dospělý slon.

Pohybuje se díky ploutvím. Proudnicový tvar těla a především kůže všech kytovců je speciálně uzpůsobena tak, aby snižovala tření a zabraňovala vzniku turbulencí. To mu umožňuje plout rychlostí až 37 km/h.

Plejtvák obrovský se živí výlučně krilem tvořeným drobnými korýši. Jedno nabrání potravy plejtvákem (směsi krilu a vody) může mít hmotnost až 40 tun. Toto množství pak přecedí přes kosticovité zuby, jako přes mohutné síto. Ty jsou dlouhé až jeden metr a široké 50-55 cm. Tento útvar nahrazuje chybějící zuby.

Plejtváci jsou savci, dýchají vzduch a rodí živá mláďata. Mají mléčné žlázy, kterými krmí svá mláďata. Mládě dokáže vypít až 230 litrů mléka, které obsahuje 50 % tuku. Od mléka je mládě odstavené až po 7-8 měsících.

Velryby, stejně jako lidé, mají srdce se čtyřmi komorami. Tepny „modré velryby“ jsou v průměru velké asi 20 cm. Přestože jsou velryby výborně adaptovány k životu pod vodou, vědci zatím věří, že se vyvinuly ze suchozemských čtyřnohých savců. Mají vynikající sluch a zvláštní schopnost, která jim umožňuje využít kyslík z nadechovaného vzduchu dvakrát až třikrát účinněji, než je tomu u suchozemských savců.

Plaví se většinou na dlouhé vzdálenosti sami nebo po dvojicích, maximálně však ve třech. Z lidského pohledu jsou sice samotáři, ale dorozumívají se ale vydáváním velmi silných zvuků, které jsou slyšet na velké vzdálenosti, a mají tak vždy kolem sebe společnost, i když jsou od sebe vzdáleni desítky kilometrů.

Upraveno podle: Plejtvák obrovský. (23. 05. 2020). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Získáno 13:19, 18. 07. 2020 z https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Plejtv%C3%A1k_obrovsk%C3%BD&oldid=18538866.


Autor: T. Bjornstad (TBjornstad) / 24.5.2007 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Image-Blue_Whale_and_Hector_Dolphine_Colored.jpg

 

Úkol: Vezmi si dvě barvičky a podtrhni v textu znaky, které plejtváky odlišují od ryb a druhou barvou pak znaky, které mají naopak s rybami společné. Do tabulky pak vyplň, jaké znaky:


mají pouze ryby          /            mohou mít ryby i savci           /            mají jen savci

01

02

03

N

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vzdělávací: Proč špatně spím, když večer čumím do počítače?

Vzdělávací: Kde se bere energie a proč musíme jíst?

Vyučujeme: vlastnosti živých soustav / organismů